Kombu (Kamboçya) Çayı Yapıyoruz.

Merhabalar

Bu yazımda sizlerle, kombu çayı deneyimimi paylaşmak istedim.

Yakın bir tanıdığımın dizlerindeki kireçlenme olarak bilinen, kıkırdak sorunu nedeni ile kullanıp, zindelikte verdiğini belirtince biraz araştırdım ve bende faydalanmak istedim, bu güzellikten. Kendisi sürekli üretimini yaptığı için mantar verebileceğini söyledi ve bir parçasından, mantar kapaklı cam kavanozda getirdi ve tarifini verdi. Bilinen kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışınız.Hiç bir gıda takviyesi ürünü doğalda olsa 2 haftadan uzun süre kullanmayın mutlaka ara verin.

Tarife gelince 5lt cam kavanoz için; Bir koyu demlik çay demledim. Bir tencerede su kaynattım. Bu arada cam kavanozumu sirke ile iyice temizledim ve kaynayan suyumdan bir miktarı ile iyice temizledim. Yaklaşık 12 dakika kadar demlenen çayımdan 1 bardak alarak testini yaptım. Her zamanki gibi 10 numara çay yapmışım 😀 Demlenen çayımı süzgeçle süzdükten sonra başa bir kaba aldım ve kaynayan tenceremde ki suyumla birlikte balkona yere nihale koyarak üstüne koydum. Çabuk soğuması için havalarda gayet soğuktu. Oda sıcaklığına gelene kadar soğutmamız gerekiyor buz gibi havada soğuması yaklaşık 4 saat sürdü 😯 Gece 12 de çayı demlemişim gece 4 de koyuldum işe. Sabah işe gitmek için kalkmak biraz güç oldu ama siz daha mantıklı bir saate yapın veya soğutmak için soğuk suyun içine demliği oturtmayı deneyebilirsiniz. Ilık sayılan sıcaklığa gelince tahmini 30 derece. Süzgeç yardımı ile önce demi boşalttım, sonra suyu ilave ettim yaklaşık 4 parmak boşluk bıraktım kapaktan. İçine birbuçuk su bardağı şeker ilave edip bir güzel karıştırdıktan sonra içindeki mantar ve az kombu çayını döktüm içine. Kapak kısımına da tülbentten bozma temiz bezi lastik yardımı ile kapattım 2 katlı peçete veya tek kat kağıt havlu kağıtda kullanabilirsiniz. Yapmamız gereken tek şey kaldı. Oda sıcaklığında bir dolaba veya karanlık sıcak bir yere koyup yaklaşık 9-10 gün ellemeden beklemek.

Önemli Not Lütfen Dikkate alın. Demlenen çayımızı yaklaşık 12 dakikada mutlaka süzüyoruz. Çaylar içinde iken soğumaya bırakıp demlenmesine devam ettirmiyoruz. Demlenmeye devam ettirir isek, içindeki mineraller ve kafein miktarı fermantasyon ile çok daha artacağı için faydadan çok zararını görme ihtimaliniz çok yüksek.

Benim kaldı 7 günüm mantarım ilk gün çayın üstünde gezerken şimdi diplerde geziyor o zaman napıyoruz. Hiç aldırış etmiyoruz, bırakıyoruz kendi haline. İleriki günlerde sonuçtan ve tadından haberdar ederim.

Dibe çökmüş kombu çayı mantarı
Kombu mantarı

Edit: Sonuç harika bir ice tea kıvamında çay, kokusu biraz farklı, tadı ise mükemmel. Dibini gördüm yenisini yaptım bile. Mantarım büyüdü yarısını makasla kesip bir 5lt de babamlara yaptım gönderdim 😀. Herkese tavsiye ederim, çoğaltın eşinize dostunuza verin herkes faydalansın.

Kombu çayı mantarı

Edit: Çayımız 1 hafta sonra mükemmel kıvamına ulaşıyor. Gün geçtikçe içindeki asitler artış gösteriyor. Kullanımda dozajı iyi ayarlamanız gerekiyor, sertleştikçe daha az kullanmak en mantıklısı veya 9 gün dolunca cam bir kaba döküp çayımızı buzdolabında muhafaza etmek en güzeli gibi geliyor bana.Çünkü dolapta fermantasyon olmuyor. Bu arada içmek için sürahiye aldığım çayım mutfak tezgahında iken kendi kendine mantarını üretmiş.Yalaşık 5-6 günün sonunda nur topu gibi bir mantarım daha oluştu.

Bu tarzda olan fermante ürünleri sürekli kullanmaktan kaçının içinde ihtiva ettiği minarel ve vitaminlere vücudunuzun ihtiyacı yoksa gereksiz artış yaptıracaktır buda istenmeyen başka sorunlara yol açabilmektedir. Kombu çayınıda herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde 1 çay bardağı ve maksimum 2 hafta kullanıp en azda 2 hafta ara verin derim. Kan değerlerinizide ölçtürüp ihtiyacınıza göre kullanın ve dozajınızı kendiniz ayarlayın, şahsen 1 su bardağını geçmemenizi önerebilirim.

Paylaşmak Erdemdir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir